Diksiyon Kursu

2 ay
Çarşamba-Perşembe
10:00-14:00
Rukiye ÖZMARAŞALI
Diksiyon Kursu

Diksiyon Neden Önemlidir?
Konuşma tarzınız dış görünüşünüzün ardından karşınızdaki kişiye kendinizi etkili bir şekilde tanıtabileceğiniz en etkin yoldur. Diksiyon her şeyden önce kendimizi tanıtma biçimimizdir. İnsanlarla iletişime kendinizi doğru anlatarak başladığınızda sağlam temellere dayanan ilişkileriniz olacaktır.

Diksiyon kendinizi ifade etme biçiminizdir. İletişim kurmak zorunda olduğunuz kişiler tarafından anlaşılır ve doğru bir şekilde konuşmak çok önemlidir. Bu şekilde genel itibari ile yaşamınızda daha az sorun ile karşılaşırsınız. Diksiyon kişiliğinizi hatta kalitenizi yansıtmaktadır. Düzensiz bir konuşma insanların sizin hakkınızda yanlış fikirlere sahip olmasına neden olabilir. Doğru konuşma, düzenli ve temiz bir giyim tarzı kadar karşınızdaki insanlarda pozitif bir etki bırakır.

Diksiyon ulaşmak istediğiniz hedefleri anlatma biçiminiz olduğunda etkili bir konuşma tarzı hedeflerinize daha kolay bir şekilde ulaşabilmeyi sağlar. Bunların yanı sıra diksiyon devamlı olarak yaptığımız bir şey olduğu için de hayatınızın her alanında anlaşılır olmayı sağlayacaktır. Hangi statüde ve yaşta olursanız olun doğru bir iletişim kurmak adına ücretsiz diksiyon eğitimi kursları araştırmaları yapabilir ve kendini geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Diksiyon Eğitiminin İçeriği
Pek çok insanın doğru soluk almayı bile bilmediği düşünülürse, konuşma aşamasına gelene kadar dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Bu hem sağlık açısından önemlidir. Hem de stres yönetimi açısından gereklidir. Akıcı ve etkili konuşabilmenin temel kuralı doğru soluk almaktır. Bu şekilde konuşma sorasında soluğunuzu doğru bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu da söylemek istediklerinizi anlatırken bazen sesin şiddetinin artması, bazen de sesimizi tiz bölgeden kullanmak önemlidir.

Esasında ses bireyin kendine duyduğu özgüvenin en önemli göstergesidir. Ses diksiyon kursu eğitimleri ile güzelleşebilir. Herkesin sesinin birbirinden çok farklı olduğu düşünülecek olursa, doğru çalışma ile bambaşka bir ses tonuna sahip olunması mümkündür. Konuşma eğitiminin temel amacı toplum karşısında korkmadan rahat bir şekilde duygu ve düşüncelerinizi aktarabilmek olacaktır. Bu bağlamda jest ve mimikler kullanılmalı, sesin ve soluğun düzenli olması da çok önemlidir.

Diksiyon Kursunun Amacı
Konuşma Sadece ses dizgeleri halinde başkalarına aktarılan düşünceler değildir. Konuşma kendine özgü yöntemler ve kurallar dahilinde yapılan bir iletişim biçimidir. Bu alanda uzaktan diksiyon eğitimi ile de bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Genel olarak programların amaçları arasında kurallarına uygun, anlaşılır, akıcı bir konuşma becerisi elde edilmesi yer alıyor.

Kurs programları dahilinde bireyin kendisini etkili bir şekilde ifade etmesi söz konusudur. Bunların yanında bir topluluk önünde heyecanını kontrol edebilme, sesin etkili bir şekilde kullanılabilmesinin yanında beden dilinin de doğru bir şekilde kullanılması gereklidir.

Programların içeriğinde ise topluluk önünde soluğun denetimi, sesin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için ses eğitimi, Seslerin doğru çıkarılış biçimleri, konuşma ve yaz arasındaki ayrımlar şeklinde hazırlanan kurs programları değişebiliyor.

Hayata Dokunuş Gençlik Derneği

Malatya ilinde hizmet veren Hayata Dokunuş Gençlik Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Hayata Dokunuş Gençlik Derneği

Dabakhane Mah. İnönü Cad. Pakkazanç İş Hanı, Kat 4 No: 110-111
44200 Battalgazi / malatya

Medya İnternet © Tüm Hakları Saklıdır.